Dužnosnici u Bruxellesu strahuju od rezultata izbora za Europski parlament iako je do njih još deset mjeseci, upozorio je glasnogovornik Europskog parlamenta Jaume Duch Guillot na konferenciji o budućnosti Europske unije održanoj u Španjolskoj. Gospodarska kriza, sve veće nezadovoljstvo građana diljem kontinenta te uspon euroskeptičnih stranaka s lijeve i desne strane prijete daljnjoj integraciji EU.
Kriza je stalno tema
– Inače se o izborima za Europski parlament govori četiri do pet mjeseci prije njihova održavanja, a čak se ni mi ovdje na njih ne osvrćemo ranije. No, ovaj put o njima se već sada intenzivno govori jer postoji strah od njihova rezultata. Strah od negativnog rezultata za integracije – izjavio je Guillot u mjestu Pozuelo de Alarcón, udaljenom nekoliko kilometara od Madrida . Napomenuo je da se u europskim medijima govori i piše samo o krizi, što utječe na građane i protivljenje daljnjem produbljenju EU.
Izbori će se održati od 22. do 25. svibnja iduće godine, a na njih će hrvatski građani ponovno izaći samo godinu dana nakon što su prvi put glasovali u svibnju. Kriza eurozone dominantna je tema zadnjih godina, a mjere štednje koje zatvaraju radna mjesta bit će sasvim izgledno u fokusu.
Bolne rezove uglavnom propisuje Europska komisija, izvršno tijelo EU, zajedno s europskim vladama.
– Političari se ponašaju poput doktora Jekylla i mistera Hydea. Kada dođu u Bruxelles, prihvate nešto, a kada stignu u svoje zemlje, pretvaraju se u druge, dobre osobe koje za odluku optužuju zli Bruxelles – kaže Guillot.
Na izborima u svibnju Europljani će pokazati što misle o čelnicima i upravljanju krizom, ali isto tako izjasnit će se jesu li za dublju integraciju. Ti će izbori biti drukčiji od svih dosadašnjih jer će o njima ovisiti i izbor novog predsjednika EK. Joséu Manuelu Barrosu iduće godine istječe mandat. Tako će prvi put velike grupacije stranaka predložiti kandidate za mjesto predsjednika Komisije. Grupacija desnog centra okupljena oko Europske pučke stranke, kojoj pripadaju HDZ i HSS, mogla bi kandidirati Daliju Grybauskait, predsjednicu Litve.
Popularnost im raste
Nasuprot njima, grupacija lijevog centra okupljena oko Europskih socijalista, kojoj pripada SDP, najvjerojatnije će predložiti Nijemca Martina Schulza. No kako građani brojnih zemalja, napose južnih, i jedne i druge vide kao kreatore bolnih rezova zbog kojih tisuće ostaju bez posla, očekuje se podrška euroskeptičnim strankama. Njihova popularnost rapidno raste posljednjih godina, dok je izlazak na izbore za europski parlament sve slabiji. Zato Guillot kaže:
– Mnogi se u Bruxellesu pribojavaju uspjeha euroskeptika, mnogi strahuju od zaustavljanja daljnje integracije EU.
>>Europski parlament: Koga predstavlja i treba li ga mijenjati?